Saveti i edukacija Narodne Banke Srbije /
Platne kartice
Platne kartice omogućavaju plaćanje usluga i roba bez korišćenja gotovine, kao i podizanje gotovine. One su instrument bezgotovinskog plaćanja.
Koje vrste platnih kartica postoje?
Debitne kartice se dobijaju prilikom otvaranja tekućeg računa i njima možete plaćati i podizati sredstva ali raspolažete samo onom količinom sredstava koje imate na računu pri čemu se računa i dozvoljeni minus odobren od strane banke.
Kreditne kartice banka izdaje nakon zaključenog ugovora sa korisnikom u kom se određuje limit kreditne kartice i ona Vam omogućava da koristite ta sredstva. Svakog meseca imate obavezu da plaćate deo iznosa koji ste iskoristili. Na korišćeni iznos banka Vam obračunava ugovorenu kamatu, tokom perioda kreditiranja.
Koje su prednosti platnih kartica?
- Ušteda vremena
- Jednostavno korišćenje
- Sigurnost u slučaju eventualnog gubitka
- Mogućnost raspolaganja sredstvima na računu 24h dnevno
- Mogućnost uzimanja dodatnih kartica za članove porodice
- Mogućnost plaćanja u inostranstvu
Korak 1. Odlučili ste se da otvorite tekući račun
Prilikom odabira banke, obratite pažnju na troškove otvaranja, vođenja i zatvaranja tekućeg računa.
Proverite da li Vam banka nudi dodatne povoljnosti koje Vam odgovaraju, poput elektronskog bankarstva i povoljnih uslova kreditiranja.
Korak 2. Nakon otvaranja računa, trebaju Vam i platne kartice
Proverite u svojoj banci koje sve kartice imaju u ponudi (DINA, VISA, Master, AMEX), i tarife koje su aktuelne za provizije i naknade za platne kartice.
Proverite koju karticu možete koristiti u inostranstvu ukoliko Vam se za to ukaže potreba.
Kolika je godišnja članarina?
Nemojte zaboraviti da se za neke kartice ne plaća članarina, ali za pozajmice po tim karticama uglavnom su kamatne stope više.
Kolika je kamata na korišćena sredstva po kartici?
Kolika je naknada za slučaj gubitka kartice? Koliko košta izdavanje nove?
Šta se događa ukoliko izgubite LIB? Ili ako vam bankomat «proguta» karticu?
Saznajte kod banke pravila vezana za bezbednost korišćenja kartice.
Korak 3. Kada imate platne kartice morate znati kako i kada se one koriste.
Plaćate robu ili uslugu:
Ovom prilikom predajete karticu trgovcu koji je proverava i provlači je kroz POS terminal. Nakon odobrenja transakcije, štampa se račun u dva primerka (tzv. Slip). Jedan primerak Vi potpisujete i njega zadržava trgovac, a drugi primerak ide Vama da biste mogli da prekontrolišete kada Vam stigne izvod iz banke.
Podizanje gotovinu na bankomatu :
Ubacite karticu u bankomat na za to određeno mesto i pratite uputstva na ekranu.
Unosite Vaš LIB i iznos koji želite da podignete. Ako na računu imate dovoljno sredstava, bankomat izbacuje gotovinu i štampa račun. Bilo bi dobro da sačuvate i ovaj račun, takođe radi kontrole izvoda.
Nije preporučljivo podizati gotovinu sa bankomata kreditnom karticom jer su provizije i kamate koje banka naplaćuje velike. Platne kartice služe prvenstveno za bezgotovinsko plaćanje roba i usluga čija je vrednost veća pa tek onda za podizanje gotovine.
Platna kartica je poput novca i čekova, sredstvo plaćanja i baš kao što se koriste i čuvaju novac i čekovi tako treba da se čuva i kartica.
Karticu može koristiti samo ako ste Vi vlasnik kartice, odnosno ako je Vaše ime na njoj.
LIB (lični identifikacioni broj) nikada nemojte nositi zajedno sa karticom i nemojte ga nikom reći, čak i ako Vam prodavac zatraži da ga kažete, insistirajte na tome da ga sami unesete.
Čak i kada podižete gotovinu na bankomatu, proverite da niko ne može da vidi kada unosite Vaš LIB.
I nemojte prihvatati pomoć slučajnih prolaznika.
Bankomati su tako programirani da kada tri puta zaredom pogrešno unesete LIB „progutaju“ karticu. Ako Vam se ovo dogodi, obratite se banci i ona će Vam vratiti karticu.
Ako Vam ukradu ili ako izgubite karticu, istog trenutka obavestite banku kako bi blokirala karticu i sprečila neovlašćeno korišćenje.
Vi, kao imalac kartice, snosite rizik zloupotrebe do momenta prijave krađe i li gubitka kartice.
Ukoliko Vam prodavac traži ličnu kartu kada plaćate karticom, nemojte da se brinete, to je pravilo identifikacije i znak da se prodavac pridržava pravila.
Prilikom potpisivanja računa, uvek proverite iznos koji stoji na računu.
Izvor: Narodna banka Srbije
Nema komentara